Biała Niedziela w Jordanowie Śląskim
20.09.2022

18 września w Jordanowie Śląskim odbyła się kolejna edycja akcji pn. „Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim”. Pomimo niepogody oraz większości stoisk przeniesionych do hali sportowej, wielu mieszkańców pojawiło się by skorzystać z darmowych badań oraz konsultacji.

Od godziny 10.00 – 17.00 na terenie białego miasteczka odwiedzający mieli możliwość wykonania badań profilaktycznych takich jak: badanie cytologiczne, fizjoterapeutyczne, spirometryczne (schorzenia układu oddechowego), badanie wzroku, EKG i ABI (wykonuje się je w celu potwierdzenia diagnozy przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych), poddania się diagnostyce w kierunku "czerniaka" - raka skóry, osteoporozy.

Ponadto uczestnicy mogli skorzystać z zajęć edukacyjnych z zakresu samobadania piersi i jąder na silikonowych fantomach, zawierających różnej wielkości guzki, co ułatwia rozpoznanie u siebie niepokojących zmian. Równie dużym zainteresowaniem jak inne badania cieszyło się badanie włosów i skóry głowy, czyli badanie trychologiczne, możliwość skontrolowania poziomu cukru i cholesterolu oraz dokonanie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Na miejscu była również możliwość skonsultowania otrzymanych wyników badań z dietetykiem i lekarzem. W akcję włączyli się również miejscowi harcerze, którzy swoją aktywnością wypełnili czas dla najmłodszych.

powrót