Kościoły

 

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika 
w Jordanowie Śląskim

http://www.parafiajordanowsl.friko.pl/index.html 

 

Historia kościoła

Obecny kościół parafialny wzniesiono w XV w. Ewangelikom służył przez ponad 400 lat - w latach 1534÷1945. Przebudowywany w XIX i XX w. W 1945 r. został zniszczony w 40%. W 1946 r. erygowano w nim rzymsko-katolicką parafię pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Kościół jest jednonawową, orientowaną, murowaną budowlą założoną na planie prostokąta ze słabo wydzielonym, prezbiterium. Na osi kwadratowa, oskarpowana wieża zegarowa zwieńczona 8-bocznym hełmem iglicowym. Okna i portale zamknięte łukiem pełnym, w opaskach. W ostatnie kondygnacji wieży okna biforyjne. Od południa dobudowana półwieżyczka nakryta ceramicznym dachem 4-połaciowym oraz zakrystia nakryta dachem pulpitowym. Korpus nawowy i wieża wykończone ozdobnym fryzem wieńczącym.

Wnętrze przekryte drewnianym stropem. Nawę otaczają drewniane: chór muzyczny i empory wsparte ne 6 drewnianych słupach. Parapety empor zdobione płycinami. Wewnątrz ciekawe wyposażenie późnorenesansowe: drewniany ołtarz z 1620 r. i korpus ambony z 1609 r. oraz barokowa drewniana chrzcielnica z I poł. XVII w. Na chórze drewniany prospekt organowy z instrumentem świdnickiej firmy Schlag & Söhne z 1887 r.Za ołtarzem i na południowej ścianie prezbiterium renesansowe i barokowe płyty nagrobne z XVI÷XVII w.

Kościół otoczony d. cmentarzem z XV w. W murze obwodowym płyta z rytem krzyża - prawdopodobnie tzw. kamień morderczy lub nieskończony krzyż pokutny.

Obok kościoła (poza murem obwodowym) znajduje się d. pastorówka z II poł. XIX w. Po 1945 r. pełniła funkcję szkoły, obecnie lokale usługowo-mieszkalne. Jest to 2-kondygnacjowy, murowany budynek z poddaszem użytkowym. Fasada 7-osiowa z 1-osiowym ryzalitem wejściowym zwieńczonym krzyżem. Elewacje zdobione gzymsami: międzypiętrowym oraz arkadowym wieńczącym.

 

Kościół w Glinicy