Aktualności


Kontrole z zakresie przestrzegania przez mieszkańców naszej gminy zasad segregacji odpadów komunalnych.
(11.01.2024)  

Urząd Gminy Jordanów Śląski informuje, że od 11 stycznia 2024 roku rozpoczną się kontrole w zakresie przestrzegania przez mieszkańców zasad segregacji odpadów komunalnych. Pracownicy firmy Eko Ślęża, świadczącej usługę zbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu gminy Jordanów Śląski będą sprawdzać czy w pojemnikach na odpady zmieszane, nie znajdują się odpady, które podlegają selektywnej zbiórce tj. szkło, papier, opakowania z tworzyw sztucznych, opakowania wielomateriałowe, baterie, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady budowlane, leki, odpady medyczne, popiół zalany wodą który tworzy bryły w następstwie jest odpadem problematycznym i inne. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowej segregacji odpadów, na koszu zostawiona zostanie informacja o złej segregacji odpadów a w przypadku rażących uchybień, odpady nie zostaną odebrane. W takiej sytuacji należy ponownie przesortować odpady i wystawić je w kolejnym terminie wynikającym z harmonogramu.

W przypadku, gdy podczas kolejnej kontroli stwierdzona zostanie niewłaściwa segregacja, zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w celu nałożenia opłaty podwyższonej za brak segregacji. Zgodnie z Uchwałą Nr LII/273/2023 Rady Gminy Jordanów Śląski z dnia 14 listopada 2023 r. w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalania wysokości stawki tej opłaty, w przypadku gdy właściciel nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, ustala się stawkę podwyższoną za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 150,00 zł miesięcznie od osoby zamieszkałej, w przypadku nieruchomości na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, gdy właściciel nie wypełnia obowiązku zbierania opadów komunalnych w sposób selektywny, ustala się miesięczną stawkę opłaty podwyższonej za:

  1. pojemnik o pojemności 120 l - w wysokości 116,00 zł
  2. pojemnik o pojemności 240 l - w wysokości 232,00 zł
  3. pojemnik o pojemności 660 l - w wysokości 636,00 zł
  4. pojemnik o pojemności 1100 l - w wysokości 1068,00 zł
  5. worek o pojemności 80 l – w wysokości 76,00 zł
  6. worek o pojemności 120 l – w wysokości 116,00 zł

Ponadto zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1 m. in. zbierania w sposób selektywny, powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie - podlega karze grzywny.

Przypominamy, że selektywna zbiórka odpadów komunalnych jest obowiązkowa dotyczy to wszystkich właścicieli nieruchomości.


Co zrobić z choinką i innymi ozdobami świątecznymi po świętach?
To proste! Przede wszystkim choinkę należy rozebrać ze wszystkich ozdób:

  • Choinki żywe – cięte lub te w doniczkach, zostawmy przy workach na bioodpady zostaną zabrane z innymi odpadami biodegradowalnymi najbliższa zbiórka 19.01.2022 r. Jeśli jednak drzewko jest w dobrej formie (m.in. nie osypują się igły, było podlewane i ma zachowaną bryłę korzeniową) warto podarować mu drugie życie posadzić we własnym ogródku lub na działce.
  • Zniszczone choinki plastikowe powinniśmy przywieźć na PSZOK lub poczekać na zbiórkę  odpadów wielkogabarytowych która w naszej gminie będzie w dniach 8, 9 marca 2022 r. Jeśli sztuczne drzewko jest niewielkich rozmiarów można wrzucić je również do pojemnika na odpady zmieszane. Nie należy go jednak wyrzucać do pojemników na tworzywa sztuczne.
  • Wypalone światełka powinniśmy przywieźć na PSZOK , wyrzucić do pojemników na elektroodpady.

Plastikowe bądź szklane bombki, łańcuchy, ozdoby, stojaki – należy wyrzucić  do odpadów zmieszanych. Tworzywa, z których zostały zrobione ozdoby świąteczne nie nadają się do ponownego przetworzenia.

 



UWAGA! OBOWIĄZEK SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW KOMUNALNYCH OD 01.01.2020 R.

Szanowni Państwo,

w związku z nowelizacją ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz podjętą przez Radę Gminy Jordanów Śląski uchwałą nr XII/72/2019 w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty informujemy, że z dniem 01.01.2020 r. właściciele nieruchomości, którzy dotychczas deklarowali NIESELEKTYWNY sposób zbierania odpadów komunalnych będą zobowiązani do zmiany deklaracji i selektywnej zbiórki odpadów.

Zobowiązani do złożenia nowych deklaracji są również WSZYSCY właściciele nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne (sklepy, placówki edukacyjne, punkty gastronomiczne, biura itp.) wraz z oświadczeniem o przystąpieniu do gminnego systemu.

Prosimy o niezwłoczną zmianę deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w terminie do dnia 31 grudnia 2019 r. Wzory deklaracji dostępne są na stronie https://www.jordanowslaski.pl/strony2/dm_go_deklaracja.htm oraz w Urzędzie Gminy Jordanów Śląski, pok. Nr 4.


Informacje wynikające z obowiązku udostępnienia informacji na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 9 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, dotyczące gospodarki odpadami w Gminie Jordanów Śląski

PLIK DO POBRANIA:


Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Jordanów Śląski w roku 2018
26.04.2019  

PLIK DO POBRANIA: